+421 908 318 543

Ako správne vymaľovať izbu?

Výber farby

Prvou otázkou, ktorú si musíte položiť ešte predtým, ako vezmete do ruky štetec, je: Ako si mám vybrať farbu?
Zájdite do centra pre domácnosť alebo do predajne farieb a nechajte si namiešať tri alebo štyri vzorky farieb.
Vyskúšajte vzorky farieb na rôznych častiach miestnosti, aby ste získali cit pre farby. Majte na pamäti, že rôzne osvetlenie v miestnosti radikálne zmení farbu.

Výber povrchovej úpravy

Lesklý povrch najviac odráža svetlo a je ľahko umývateľný. Skvele sa hodí na drevené obloženie, skrinky a dvere.
Pololesklá povrchová úprava je mierne reflexná, odolná a užitočná v oblastiach, ktoré sa musia pravidelne čistiť. Skvele sa hodí na kuchyne, kúpeľne, dvere skríň, obloženie a úžitkové priestory.
Saténový povrch má len malý lesk, takže sa ľahko čistí. Výborne sa hodí aj na miesta s vysokou intenzitou pohybu, ako sú detské izby, kuchyne, obývacie izby, vchody a chodby. Tu sa dozviete, ako ozdobiť chodbu
Matné a ploché povrchy pohlcujú svetlo namiesto toho, aby ho odrážali, takže sa dobre hodia na steny s nedokonalosťami. Skvele sa hodia do spální a na všetky nerovné steny alebo steny so štruktúrou.

Chráňte svoje podlahy a nábytok

Na podlahu a koberec pozdĺž podlahových líšt nalepte maskovací alebo kolofóniový papier, aby ste ich ochránili pred postriekaním a rozliatím farby.
Na podlahu a na všetok nábytok v miestnosti, ktorú maľujete, rozprestrite handru. Na tento účel sa lepšie hodia látkové handry – sú menej klzké ako plastové.

Príprava stien a obloženia

Pred maľovaním a opravou je dobré umyť všetky steny a obloženie silným čistiacim prostriedkom, ako je napríklad TSP. Odstránenie špiny a mastnoty umožní, aby farba lepšie držala.
Posvieťte si na stenu úžitkovým svetlom, aby ste si mohli bližšie pozrieť chyby na povrchu.
Odstráňte všetky klince a nerovnosti, ktoré na stenách nájdete. Diery a praskliny vyplňte špachtľou alebo opravnou hmotou. Všetky záplaty prebrúste do hladka brúsnym papierom.
Pred maľovaním vždy naneste na opravené miesta vrstvu základného náteru.
Odstráňte zásuvky a vypínače.


Maľovanie obloženia

Vo väčšine prípadov najprv natrite obloženie a až potom steny. Nechajte farbu zaschnúť, potom obloženie oblepte páskou a pokračujte v maľovaní stien. Ak horný okraj vášho obloženia nie je dostatočne široký, aby na ňom držala maliarska páska, natrite najprv steny, nechajte farbu zaschnúť, potom steny odlepte páskou a pokračujte v natieraní obloženia.
Niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť pred maľovaním obloženia. Maľujete len obloženie alebo aj okná a dvere? Maľovanie dverí je oveľa jednoduchšie, ak ich najprv odstránite.
Použite vysokokvalitnú pololesklú akrylovú emailovú farbu s 2-1/2-palcovým uhlovým štetcom. Neponáhľajte sa, urobte peknú prácu a neponáhľajte sa.

Páska pozdĺž okrajov

Pred maľovaním stien prilepte maliarsku pásku (nie maskovaciu) pozdĺž okrajov obloženia. Nalepením pásky po obvode stropu sa vyhnete stopám po štetci a valčeku, čím vznikne pekná čistá línia medzi stenami a stropom.

Rez v stenách

Dobrým postupom je rezanie do jednej steny naraz a potom okamžité vyrolovanie steny, kým je narezaná farba ešte mokrá. Vyrezaná farba sa oveľa lepšie spojí s farbou na stene.
Ako bolo uvedené v kroku 4, nalejte približne tri šálky farby do malej nádoby, ktorú môžete držať v jednej ruke. Pomocou 2-1/2-palcového uhlového štetca naneste farbu pozdĺž okrajov obloženia a podlahových líšt, ako aj po obvode stropu.
Profesionálny tip: Štetec zabaľte do plastovej fólie alebo ho vložte do vrecka do mrazničky, aby medzi jednotlivými vrstvami nevyschol.

Pred začatím práce nezabudnite premiešať farbu pomocou tyčinky.

Zásobník valčeka naplňte farbou len o niečo viac ako do polovice – príliš veľa farby v zásobníku sa môže rozliať.
Naložte valček s farbou zo zásobníka na farbu a valčekom nanášajte farbu na stenu od základnej dosky až po strop. Vráťte farbu rovno nadol bez opätovného nakladania valčeka, aby ste sa uistili, že je stena pokrytá.
Opäť naložte valček farbou a začnite nový rad, ktorý prekrýva predchádzajúci. Natrite celú výšku steny. Okraje valčeka majú tendenciu zanechávať línie nahromadenej farby. Vráťte valček späť nad línie a zmiešajte ich so zvyškom farby.
Call Now Button